دانستنی ها

معرفی ۸ ابزار برش چوب و اره نجاری که باید بشناسید!

ابزار برش

ابزار برش چوب به ابزارها یا دستگاه‌هایی که از آن‌ها جهت برش چوب استفاده می‌شوند، گفته می‌شود. این ابزارها در انواع دستی، برقی و موتوری موجود می‌باشند.

یک استادکار باید بتواند با توجه به نیاز و شرایط موجود، دستگاه مناسب برای برش چوب را انتخاب کند. انتخاب ابزار برش چوب مناسب بسیار مهم است. شما باید بدانید هر چوب چه ویژگی‌هایی دارد و چه ابزاری در هنگام برش نتیجه مطلوب‌تری به شما خواهد داد. به‌عنوان مثال شما می‌توانید با اره عمود بر در راستای یک خط صاف برش را انجام دهید؛ اما آیا عمود بر بهترین گزینه است؟ آیا ابزار برش چوب بهتری برای این کار وجود دارد؟ در این نوشته شما را با تمامی ابزارهای برش چوب آشنا خواهیم کرد و کاربرد هر یک از این ابزارها را برای شما شرح خواهیم داد. با ما در ادامه همراه باشید.

اره دستی

اره دستی یکی از قدیمی‌ترین ابزارهای برش چوب است که از زمان‌های گذشته تا به امروز مورد استفاده نجارها و فعالین صنعت چوب قرار می‌گیرد. اره دستی به‌عنوان قدیمی‌ترین ابزار برش چوب ساختار ساده‌ای دارد؛ اما با همین ساختار ساده در انواع مختلفی طراحی و تولید شده است. اره دستی را می‌توان حتی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهایی دانست که صنعت چوب را متحول کرد و شرایط را برای ساخت لوازم چوبی با سرعت و دقت بالا فراهم کرد.

اره موتوری بنزینی/برقی:

اره موتوری بنزینی ابزار دیگری است که با استفاده از آن می‌توان چوب را به‌راحتی برش داد. از این ابزار معمولاً برای برش درخت و تنه‌های بزرگ مورد استفاده می‌کنند. اگر قرار باشد یک تنه یا قطعه چوب نامتوازن را برش دهید، اره موتوری بهترین گزینه است. از اره موتوری بیشتر برای برش عرضی تنه درخت استفاده می‌شود اما برخی چوب برها با اضافه کردن تجهیزاتی به دستگاه اره بنزینی، امکان برش صاف و یکنواخت را در جهت طولی هم فراهم می‌کنند. اسلب یکی از محصولات برش طولی درخت با اره موتوری یا اره میزی است.

دستگاه برش چوب اره موتوری در دو نوع بنزینی و برقی/شارژی در بازار موجود است. مدل‌های بنزینی با توجه به سیستم احتراقی، سر و صدای زیادی دارند و در کنار آن از قدرت بسیار بالا هم برخوردارند؛ اما مدل‌های شارژی یا سیمی آن که با برق کار می‌کنند، صدای کمتری دارند و به همان نسبت از قدرت کمتری برخوردار هستند.

اره نواری:

اره نواری یا اره فلکه یکی دیگر از دستگاه‌های برش چوب است که برای برش الوارها و تنه‌های درخت برش شده استفاده می‌شود. البته این دستگاه هم مانند دیگر ابزارهای صنعت چوب در انواع مختلف برای برش چوب تولید شده‌اند. اره رام یکی از انواع اره فلکه است که در کارگاه‌های چوب بری برای برش تنه‌های درخت بریده شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما می‌توانید با استفاده از اره رام گرده‌بینه درخت را به الوار و تخته‌های چوبی تبدیل کنید و در مرحله‌ی بعد از اره فلکه‌ای یا همان اره نواری برای برش تخته‌ها و الوارها در اندازه کوچک‌تر و با دقت بیشتر بهره بگیرید.

برش اره نواری به‌واسطه ساختار تیغه آن معمولاً صاف و یکنواخت نیست و خطوط اره بر روی چوب باقی می‌ماند. البته مدل‌های بسیار مدرن اره نواری که حتی در بازار ایران موجود هستند، به‌واسطه استفاده از تیغه‌های الماسی برش صاف و یکنواخت ایجاد می‌کنند.

اره نواری در اندازه‌های کوچک‌تر (۸ اینچ) برای برش چوب‌های نازک و در کارگاه‌های خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اره‌ها به خاطر وجود تیغه با عرض کم این امکان را فراهم می‌کند که به‌راحتی چوب را به‌صورت منحنی و حتی دایره‌ای برش دهند.

اره فارسی بر:

قابلیت و کارایی اصلی اره فارسی بر، برش چوب در زوایای دلخواه است. همان‌طور که از اسم آن پیداست یکی از اصلی‌ترین موارد استفاده از فارسی بر، برش چوب در زاویه ۴۵ درجه است. البته در فارسی برهای امروزی شما امکان تنظیم درجه از ۰ تا ۴۵ و در برخی مدل‌ها تا ۵۲ درجه را خواهید داشت. فارسی برهای موجود در بازار این زوایا را در جهت عمودی و افقی برش می‌دهند. اگر قرار است یک کارگاه صنعتی و یا حتی خانگی تأسیس کنید، فارسی بر عضو ثابت کارگاه شما خواهد بود.

اره میزی:

اره میزی یکی از پرکاربردترین دستگاه‌های برش چوب است که در کارگاه‌های مدرن بسیار زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه برای برش تخته‌ها و الوارهای چوبی صاف یکنواخت گزینه‌ای مناسب است. در ایران با توجه به استفاده از ورق‌های MDF در ساخت کابینت، اره میزی طرفداران زیادی پیدا کرده است. شما با نصب تیغه‌های مخصوص چوب بر روی اره میزی به‌راحتی می‌توانید چوب را هم برش دهید.

اره میزی در ابعاد و اندازه‌های مختلف وجود دارد مدل‌های صنعتی و حرفه‌ای آن برای برش ورق‌های بزرگ تا طول ۳۸۰ سانتی متر و مدل‌های کوچک آن برای استفاده در کارگاه‌های متوسط و خانگی طراحی شده‌اند. این ابزار قابلیت برش ورق‌ها در ابعاد و زوایای دقیق دارد.

اره گرد بر یا اره دیسکی:

اره گرد برقی دستی یا اره نفوذی دستگاه قابل حملی است که امکان نصب تیغه‌های مختلف مخصوص برش چوب و MDF بر روی آن خواهید داشت. اگر با روش‌های استفاده از این دستگاه آشنا باشید، بسیاری از برش‌ها را به‌سادگی با اره دیسکی انجام خواهید داد. برش‌ها در اره نفوذی با اره گرد بر برقی، به‌صورت خطوط صاف است که شما می‌توانید این برش‌های صاف را به‌صورت زوایای ۰ تا ۴۵ درجه تنظیم کنید. شابلون‌های مخصوصی برای اره گرد بر وجود دارد که به شما امکان می‌دهد یک برش صاف و بی‌نقص داشته باشید

ابزار برش چوب اره چکشی یا عمودبر:

اگر در نظر دارید تخته چوبی را در مسیر دلخواهتان برش دهید، اره چکشی یا همان اره عمود بر بهترین گزینه برای این کار است. برش منحنی و نامنظم کاری است که اره چکشی به‌راحتی انجام می‌دهد. شما می‌توانید با انتخاب تیغه مناسب برش باکیفیت انجام دهید. با استفاده از اره عمود بر امکان برش زاویه‌ای دارید؛ اما در واقع به نظر نمی‌رسد کسی از برش زاویه‌ای این اره راضی بوده باشد و در حد یک امکان در دستگاه قرار داده شده است.

اگر نیاز به برش فلز یا استیل یا آلومینیوم داشته باشید، می‌توانید تیغه مخصوص فلز تهیه کنید و به‌راحتی این متریال را برش دهید.

برای برش خط صاف زیاد به اره چکشی فکر نکنید، جز اینکه مجبور باشید. اگر شما استادکار ماهر باشید و حتی از شابلون استفاده کنید، باز هم نمی‌توان به صاف برش دادن اره چکشی اطمینان داشت. هر چه ضخامت چوب بیشتر باشد، تیغه تمایل بیشتری به منحرف شدن پیدا می‌کند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *