دانستنی ها

تفاوت تیغه چوب و ام دی اف

تفاوت تیغه چوب و ام دی اف

تیغه های گرد امروزه در بسیاری از ابزارها و ماشین آلات صنعت چوب از ابزارهای پرتابل تا رومیزی و تا ماشین آلات بزرگ صنعتی و کارگاهی مورد استفاده قرار می گیرند. از فارسی بر های رومیزی تا اره های گردبر و اره میزی و دورکن ها تا لبه چسبان های صنعتی و اره اسلایسر ها هر یک به نوعی از تیغ اره های گرد استفاده می کنند.

چرا نیاز به تیغه های مختلف داریم؟

با توجه به تنوع بالای متریال ها در صنعت بزرگ چوب مانند چوب طبیعی، ام دی اف،کورین، کوارتزروکش طبیعی و لیمنیتو هایگلس،پلاستیک و پی وی سی و .. برای رسیدن به کیفیت بالا در برش، تیغه ها با علم محض و تجربه کاربری آمیخته شده اند که نتیجه آن وجود تیغه هایی بسیار کارآمد برای هر نوع متریال باشد.

استفاده اشتباه از تیغ اره چوب و ام دی اف بر

در صورت استفاده از تیغ چوب برای ام دی اف برش انجام شده اما لبه های برش در قسمت لمینیت دچار لب پر شدن خواهد شد . از کیفیت برش کاسته می شود.

همچنین در صورت استفاده از تیغه مخصوص ام دی اف در برش چوب برش با سختی بیشتری انجام می شود و در راستای برش سوختگی را شاهد خواهیم بود.

تفاوت تیغ  اره گرد چوب و ام دی اف چیست؟

به طور کلی تیغه های ام دی اف بر به دلیل داشتن چگالی متفاوت و وجود روکش در آن ها نیاز به تیغه های متفاوتی دارند. درتیغ های ام دی اف بر تعداد دندانه ها بیشتر و شکل و ترتیب قرار گیری عاج یا الماس کاملا متفاوت است که در ادامه هر یک را توضیح خواهیم داد.

مشخصات انواع تیغه اره گرد مخصوص برش چوب

این تفاوت را می توانیم در موادری همچون قطر تیغه،تعداد داندانه،ترتیب دندانه ها،شکل عاج یا الماسه و..بررسی کرد.

دو نوع کلی از تیغه های مخصوص برش چوب داریم. نوع برش طولی (RIP CUT) و برش عرضی چوب (CROSS CUT) . نوع برش طولی برای برش در راستای بافت چوب استفاده می شود و تیغه های برش عرضی برای برش خلاف راستای راه چوب مناسب است.

در این بین تیغه های ترکیبی هم وجود دارند که با چینشی خاص از تیغه ها هر دو نوع برش را با کیفیتی بینابینی انجام می دهندمانند( ATB/R) و معمولا در دستگاه هایی که خرید می کنید یکی از انواع همین تیغه ها استفاده می شود که معمولا در فارسی برها از نوع کراس کات و در اره میزی ها از انواع ریپ کات است.

به صورت کلی تیغه های برش چوب علاوه بر تفاوت در نوع تیغه ها و آرایش آن ها؛ تعداد دندانه کمتری نسبت به تیغه های برش ام دی اف دارند.

مشخصات تیغه گرد مخصوص چوب برش طولی (rip cut)

در تیغه های برش طولی چوب طبیعی تعداد داندانه ها کمتر ( بین ۱۴ تا ۴۰ تیغه) است و عمق و عرض گلویی در آن ها برای خارج کردن مقدار بیشتری از خاک اره بزرگ تر است. سرعت برش در این نوغ تیغ بیشتر است اما به همان نسبت دقت برش در آن ها کمتر است. در این تیغه ها در زیر خط برش حالت پارگی ایجاد می شود و ایجاد حرارت در خط برش بیشتر است

شکل عاج و الماس در این نوع تیغه معمولا به فرم FTG است و باربرداری از چوب در آن شبیه به شخم زدن و کندن چوب است  که موجب بیشترین سطح برخورد با چوب و در نتیجه باربرداری بیشر می شود. بیشتر اره میزی هایی که در بازار موجود است به صورت پیش فرض چنین تیغه ای روی آن ها نصب شده است.

مشخصات تیغه گرد مخصوص چوب برش عرضی (cross cut)

تیغه های چوب نوع کراس کات با تعداد دندانه بیشترنسبت به برش طولی سرعت برش کمتری دارند، حجم هدایت براده چوب به بیرون کمتر است ولی خط برش در آن ها صاف و تمیز است. این تیغه ها برای برش های چوب طبیعی در عرض (cross cut) استفاده می شود و در برش های دیگری چون صفحات با روکش چوب طبیعی و پلای وود خیلی خوب عمل می کنند.

تیغه دیسکی مخصوص چوب

شکل عاج و الماس در تیغه های برش عرضی (cross cut) به فرم ATB است و برش چاقو مانندی دارد که شبیه به حالت FTG است اما با یک زاویه تیز شده از پهلو ها که به صورت یکی در میان در محیط تیغه قرار گرفته اند. این نوع عاج برش نرم و بدون پارگی انجام می دهد اما با توجه به کم شدن از حجم الماس از عمرنهایی آن می کاهد. در بعضی فارسی برهایی که می خرید به صورت پیش فرض این تیغه نصب شده است

در ام دی اف با توجه به وجود روکش های مختلف در یک یا دو طرف صفحه نیازمند تیغه هایی هستیم که خط برشی صاف داشته باشند و روکش را به اصطلاح لب پر نکنند.

تیغه های مخصوص ام دی اف در نگاه اول تعداد دندانه های بسیار بیشتری در محیط خود نسبت به تیغه های چوب بری دارند و با نگاهی جزئی تر دارای شکل و ترکیب متفاوت الماسه هستند.

یکی از بهترین تیغه ها برای ام دی اف انواع TCG است که به صورت یکی در میان از دو دندانه FTG و عاج های TRZ در آن استفاده می شود. در این نوع تیغه، الماسه TRZ که از دو طرح پخ شده است و دو میکرون بالاتر از تیغه صاف (FTG) قرار دارد خشن کاری اولیه را انجام می دهد و خطی نازک روی روکش ایجاد می کند و تیغه FTG باربرداری نهایی و برش را انجام می دهد

یغه مخصوص MDF

در صورت استفاده از این تیغه در برش چوب، مخصوصا برش طولی احتمال سوختن محل برش بسیار بالا است و این سوختگی با افزایش چگالی چوب و سرعت برش بیشتر می شود.

تیغه های موسویم به Hi.ATB هم برای برش صفحات دارای انواع روکش مناسب است که از لحاظ ساختاری بسیار شبیه به ATB هستند اما زاویه شیب کناری آن (bevel) بیشتر(۳۰-۴۰ درجه) است. این تیغه ها رای برش ام دی اف و کورین و روکش های طبیعی مناسب است اما کیفیت تیغه های TCG را ندارد و تعداد دفعات تیز کردن دوباره آن کمتر است.

1 فکر در مورد “ تفاوت تیغه چوب و ام دی اف

  1. adminMahsool گفت:

    تفاوت عمده تیغ چوب و ام دی اف در تعداد دندانه هاشونه تیغ چوب تعداد کمتری دندانه از تیغ ام دی اف دارد و شکل الماسه ها با هم متفاوته تیغ چوب الماسه چپ و راست دارد و تیغ ام دی اف چپ و راست ومثلثی شکل است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *